Pomyślne zakończenie kursu PPL(A) to podstawa każdej lotniczej kariery. Dzięki uzyskaniu tzw. licencji turystycznej będziesz miał możliwość zajęcia miejsca w kokpicie, jednak wyłącznie w trakcie lotów niekomercyjnych. To pierwszy, podstawowy krok, jaki musisz zrobić, aby w przyszłości móc zajmować się lataniem zawodowo.
Zacznij od podstaw. Czym jest kurs PPL(A)?
Przede wszystkim wstępem do lotniczej przygody. To właśnie w trakcie tego kursu po raz pierwszy samodzielnie zasiądziesz za sterami samolotu. Emocje towarzyszące temu doświadczeniu są nieporównywalne z czymkolwiek innym. To przeżycie, które z pewnością zapamiętasz do końca życia. A to dopiero początek tej fascynującej przygody! Zanim jednak zaczniesz szybować w przestworzach, musisz zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną, głównie z zakresu prawa lotniczego, meteorologii, nawigacji, łączności, a także znajomości budowy statków powietrznych. Przygotuj się na ponad 100 godzin naprawdę wytężonej nauki. Gdy pomyślnie zaliczysz egzamin wewnętrzny, będziesz mógł rozpocząć kolejny etap, ten, który wywołuje u każdego kursanta dreszcz emocji. Panel praktyczny to 45 emocjonujących godzin, w trakcie których pod czujnym okiem instruktora samodzielnie wzniesiesz się ponad ziemię. Szkolenie zakończone jest egzaminem, tym razem zewnętrznym, zdawanym przed Państwową Lotniczą Komisją Egzaminacyjną.
Udało ci się zaliczyć egzamin? Gratulujemy! Od teraz możesz samodzielnie pilotować samoloty jednosilnikowe. Pamiętaj jednak, że na razie nie robisz tego w celach zarobkowych, a jedynie dla własnej przyjemności. Nie musi to jednak oznaczać, że będzie tak już zawsze. Przed tobą naprawdę wiele możliwości, pozwalających na poszerzanie kompetencji i kwalifikacji. Kontynuując naukę, możesz, np. zostać pilotem samolotu wielosilnikowego, zdobyć uprawnienia instruktorskie lub licencję pozwalającą na loty nocne.
Jakie warunki musisz spełnić, aby rozpocząć szkolenie?
Przede wszystkim w dniu rozpoczęcia szkolenia musisz mieć ukończone 16 lat. Przed przystąpieniem do latania konieczne jest przeprowadzenie badań lotniczo – lekarskich. Przygotuj się na wizytę u okulisty i laryngologa, a także konieczność wykonania, m.in. morfologii, audiogramu i ekg. Jeśli dodatkowo ukończyłeś przynajmniej dwie klasy gimnazjum, niebo stoi przed tobą otworem!