Szkolenie do uprawnienia VFR noc
Pierwszy krok, jaki musimy wykonać, by w ogóle móc cieszyć się podniebnymi lotami, jest ukończenie szkolenia, uprawniającego nas do uzyskania licencji pilota turystycznego PPL(A). Dzięki niej możemy wyruszać w podniebne podróże, które jednak musimy za każdym razem kończyć przed zachodem słońca. Na szczęście w Smart Aero Flight Academy znamy doskonały i prosty sposób, by temu zaradzić. Jeżeli chcesz latać nie tylko za dnia, ale również w nocy, to najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie bowiem uzyskanie uprawnień na loty VFR Noc. Szkolenie to składa się zazwyczaj z jednodniowego kursu teoretycznego, po którym następuje szkolenie praktyczne (min. 5h lotów nocnych z instruktorem i samodzielnych lądowań). Loty w warunkach nocnych są niezwykle ekscytujące, szczególnie na profesjonalnie oświetlonym lotnisku w Modlinie gdzie odbywa się nasze szkolenie. W trakcie tego kursu nauczymy Cię m.in. prowadzić sprawną nawigację podczas przelotów nocnych, oswoimy z wykonywaniem startów i lądowań w ograniczonej widzialności oraz oczywiście zaprezentujemy Ci obrzeża Warszawy z niecodziennej perspektywy, dzięki czemu staniesz się specjalistą w lotach po zachodzie słońca!
Jakie wymagania należy spełnić, by przystąpić do kursu do uprawnienia VFR Noc?
Na wstępie musimy zaznaczyć, że uprawnienia VFR Noc są jedynie rozszerzeniem posiadanej licencji rekreacyjnej LAPL(A) lub turystycznej PPL(A). Zatem jeśli chcemy w ogóle przystąpić do omawianego szkolenia, musimy:
- Posiadać licencję LAPL(A) lub PPL(A),
- Mieć za sobą co najmniej 5 godzin nalotu w typie samolotu, na którym będzie prowadzony kurs szkoleniowy do uprawnień VFR Noc,
- Posiadać orzeczenie lotniczo-lekarskie pierwszej lub drugiej klasy,
- Wykonać w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed rozpoczęciem szkolenia minimum pięć lądowań na typie samolotu, na którym będzie odbywało się szkolenie VFR Noc,
- Wykonać lot według wskazań przyrządów w ciągu minimum sześciu miesięcy poprzedzających szkolenie.
Jak przebiega szkolenie do uprawnienia VFR Noc?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, szkolenie do uprawnienia VFR Noc składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich to oczywiście jednodniowe szkolenie teoretyczne. Podczas jego trwania dowiemy się przede wszystkim:
- Jakie są minimalne warunki VMC,
- Jakie przepisy obowiązują podczas wykonywania lotów w nocy,
- Jakie są zasady dotyczące kontroli przestrzeni powietrznej w nocy,
- Jak unikać kolizji i jakich świateł nawigacyjnych używać,
- Jakie są niebezpieczeństwa utraty orientacji w nocy,
- Jak wznowić orientację w warunkach nocnych,
- Jakie są fizjologiczne aspekty widzenia w nocy, orientacji, oraz złudzenia,
- Jak wygląda oznakowanie mapy do stosowania przy oświetleniu kabiny,
- Jak działają systemy przyrządów pokładowych, jakie są ich funkcje i błędy,
- Z czego wynika i jak sobie radzić z niebezpieczeństwami pogorszenia się warunków meteorologicznych w nocy,
- Jak interpretować prognozy meteorologiczne,
- Jakie są praktyczne zasady nawigacji w locie nocnym,
- Jak planować i korzystać z wysokości bezpieczeństwa.
Po ukończeniu kursu teoretycznego, możemy przejść do minimum 5-godzinnego szkolenia praktycznego. Składa się ono również z dwóch etapów. Pierwszy to co najmniej godzinny lot nawigacyjny z przynajmniej jednym lotem nawigacyjnym z instruktorem. Minimalna odległość takiego lotu wynosi 50 km. Druga część to z kolei pięć samodzielnych startów i lądować z pełnym zatrzymaniem. W czasie trwania szkolenia instruktor skupia się na umiejętności nawigowania przy ograniczonej widoczności. Kursant dzięki temu ma okazję nauczyć się startu oraz lądowania w całkowicie nowych warunkach. Ponadto dowie się, jak odpowiednio przygotować samolotów do lotów nocnych, a także jak zadbać o poszczególne procedury, które często są nieco inne, aniżeli w przypadku lotów dziennych. Wszystko oczywiście odbywa się w warunkach nocnych. Po ukończeniu dwóch części szkolenia, kursant otrzymuje odpowiedni wpis do licencji, który uprawnia go do wykonywania lotów po zmroku.
Ile kosztuje szkolenie do uprawnienia VFR Noc?
Szkolenie do uprawnienia VFR Noc, jak już wspomnieliśmy, składa się z pięciu godzin nauki teoretycznej oraz minimum pięciu godzin nalotu. Całkowity koszt takiego szkolenia (zarówno praktycznego, jak i teoretycznego) wynosi 5.459 zł brutto, jednakże musimy mieć na uwadze fakt, że szkolenie FRV Noc (NVFR) wykonywane w ramach szkolenia do licencji pilota zawodowego może być zwolnione z podatku VAT.
Jakie korzyści płyną z uzyskania uprawnienia VFR Noc?
Dzięki zgłębieniu tajników lotów nocnych oraz rozszerzeniu swojej wiedzy na ten temat, jesteśmy w stanie przede wszystkim wykonywać loty po zachodzie słońca, co daje zupełnie nowe doznania, szczególnie w czasie długich zimowych wieczorów. To jednak niejedyne korzyści, które płyną z uzyskania takiego uprawnienia. Po odebraniu licencji możemy bowiem odbywać loty nocne na terenie Unii Europejskiej pod warunkiem wpisu o znajomości języka angielskiego na poziomie ICAO 4 (International Civil Aviation Organization). Uprawnienie VFR Noc to również pierwszy krok do uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów według przyrządów IR(A).