Finansowanie szkoleń

W nawiązaniu do naszego poprzedniego posta dotyczącego rozwoju lotnictwa i potencjalnie optymalnego okresu do zdobywania uprawnień, chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ciekawych sposobów na uzyskania częściowego refinansowania szkoleń lotniczych. Dzięki nim będziecie w stanie obniżyć cenę szkoleń nawet o 80%. Uzyskanie stosownych dofinansowań jest czasochłonne, energochłonne i często irytujące jednak biorąc pod uwagę, że koszty uzyskania uprawnień są dość znaczne warto poświęcić trochę czasu na ich zmniejszenie.

 Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z dofinansowań na szkolenia, które publikowane są w Bazie Usług Rozwojowych (https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/). Oferta ta jest skierowana dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i planują podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych przez np szkolenia samolotowe. Prowadzenie własnej działalności nie jest jednak warunkiem koniecznym ponieważ szkolenia takie mogą być także przeprowadzane dla pracowników zatrudnionych u danego przedsiębiorcy, a więc w takim przypadku należałoby się w tym zakresie najpierw porozumieć z Waszym pracodawcą. Warto też sprawdzić jakie dofinansowanie można uzyskać w województwie, w którym mamy zarejestrowana naszą działalność (https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/dofinansowanie#czymjestpsf) (lub odpowiednio – zarejestrowana jest działalność Waszego pracodawcy) – np.: w woj. Warmińsko-Mazurskim jest możliwość refinansowania szkoleń na poziomie 80% ich kosztu !!! oraz jednorazowego dofinansowania do kwoty 70 000 zł!!! Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie sporych kwot, jednakże wymaga dużo czasu i poświęcenia na przygotowanie stosownych dokumentów.

Smart Aero Flight Academy ma duże doświadczenie w przygotowywaniu kart szkoleń w Bazie Usług Rozwojowych, pomocy w uzyskiwaniu ww. środków i nasi Klienci wielokrotnie z powodzeniem uzyskiwali takie dofinansowania. Jeżeli nie ma interesującego Cię szkolenia w Bazie Usług Rozwojowych, skontaktuj się z nami, a z pewnością przygotujemy dla Ciebie odpowiednią kartę szkolenia w zakresie szkolenia lotniczego. Pewną wadą tego typu dofinansowania jest fakt, że w pierwszej kolejności to uczestnik musi zapłacić pełną kwotę za szkolenie, a dopiero po skończonym szkoleniu/zdaniu egzaminu może on się ubiegać refundację, jednakże biorąc pod uwagę ile pieniędzy dzięki temu można zaoszczędzić, jest to działanie „warte zachodu”.

Inną ciekawą formułą finansowania szkoleń są nieoprocentowane, niekomercyjne pożyczki z możliwością umorzenia do 20% ich wysokości. Pożyczki te oferowane przez wyspecjalizowane fundusze pożyczkowe. W chwili obecnej aktywne są dwa takie fundusze: Inwestuj w rozwój oraz OPEN. Fundusze te prowadzą cykliczne nabory wniosków pożyczkowych i w przeciwieństwie do dofinansowań objętych Bazą Usług Rozwojowych nie ma tutaj wymagań związanych z zatrudnieniem czy też prowadzeniem działalności (są one dostępne również dla osób bezrobotnych). Warunek podstawowy jest jeden – pożyczki te są udzielana na cele związane z aktywizacją zawodową więc w zasadzie finansowanie wyłącznie szkolenia do uzyskania licencji turystycznej PPL(A) nie będzie możliwe (chyba, że PPL(A) będzie jedynie etapem i zdecydujecie się na dalsze szkolenia do licencji zawodowej CPL(A)), ale jak najbardziej kwalifikują się tutaj pozostałe formy lotniczego kształcenia zawodowego (NVFR, MEPL, IR/SE/ME, CPL). Ta forma finansowania w ostatnim czasie stała się na tyle popularna, że niemal 90% naszych uczniów korzysta z tych pożyczek. Dowodem na tą popularność jest fakt, że coraz częściej od ogłoszenia do wyczerpania puli środków i zamknięcia naboru wniosków (wszystko odbywa się online) mijają jedynie minuty i sekundy. Aby skorzystać trzeba pilnować terminu i godzin otwarcia naborów i …. mieć dobry refleks 😊. W przypadku Funduszu „Inwestuj w rozwój” jednorazowa kwota pożyczki jest obecnie ograniczona do wysokości 30 000 PLN, a w przypadku Funduszu „Open” do kwoty 100 000 PLN, ale są to wciąż dość znaczne kwoty pozwalające na finansowanie większości kosztów interesującego Was szkolenia.

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące wybranych form finansowania nie wahajcie się do nas zadzwonić i zapytać. Jesteśmy do Waszej dyspozycji niemal 7 dni w tygodniu.